Щодня велика кількість українців намагаються виїхати за межі нашої країни у зв’язку із вторгненням РФ. Але що потрібно знати, перед тим як почати збирати речі? Давайте розберемося.
Отже, під час воєнного стану насамперед виїхати в іншу країну з України можуть:
- жінки
- діти
- люди з інвалідністю
- людей похилого віку (60 років і старше).
Чоловікам від 18 до 60 років також дозволено виїзд до Європи, але лише у тих випадках, коли вони підпадають під певні категорії. Зокрема, на кордоні пропустять чоловіків, які мають:
посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби
Обмеження на виїзд також не стосуються чоловіків:
на утриманні яких перебувають троє та більше дітей до 18 років;
самостійно виховують дитину (дітей) до 18 років;
- на утриманні яких є дитина з інвалідністю;
- які є усиновлювачем чи опікуном
- чиї близькі родичі загинули чи зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції;
Які документи потрібні для перетину кордону?
У Польщу: внутрішній паспорт (ID карта), закордонний паспорт (якщо він є), свідоцтва про народження дітей, які подорожують з вами, медичну документацію, дозвіл другого з батьків на вивезення дитини (стосується дітей до 16 років). Тест на COVID-19 та підтвердження вакцинації не потрібні. Вся оперативна інформація для українців є у Facebook Посольства України у Польщі
В Угорщину: внутрішній паспорт (ID карта) або інший документ (посвідчення особи, права водія, свідоцтво про народження або будь-який інший документ з фотографією). Вся оперативна інформація для українців є у Facebook Посольства України в Угорщині
У Словаччину: внутрішній паспорт (ID карта), а у разі його відсутності — посвідчення особи, права водія, посвідка на проживання в Україні, свідоцтва про народження дітей тощо. Вся оперативна інформація для українців є у Facebook Посольства України у Словаччині
У Румунію: біометричний паспорт або інший документ, що засвідчує особу. Українці звільняються від карантину. Вся оперативна інформація для українців є у Facebook Посольства України у Румунії.
До Молдови: внутрішній паспорт (ID карта) або інший документ, що засвідчує особу. Тест на COVID-19 та підтвердження вакцинації не потрібні. Вся оперативна інформація для українців є у Facebook Посольства України у Молдові
Що робити, якщо немає закордонного паспорта чи ID картки?
У будь-якому разі при собі слід мати будь-який документ. Тому навіть прострочені паспорти – це краще ніж взагалі без документа. Тому що прикордонники мають якось ідентифікувати людину.
Чи діти можуть виїхати за кордон без батьків?
Якщо батьки хочуть залишитися в Україні, а дитину відправити до країни, де не ведуться бойові дії, це можливо. Проте загальних правил перетину кордону у такому разі не існує – прикордонники вирішують ці питання в індивідуальному порядку, зокрема, встановлюють контакти з батьками дитини.
Якщо дитину супроводжують бабусі, рідний дядько чи тітка, то прикордонники все одно вживатимуть заходів, щоб ідентифікувати дорослих.
На яких пунктах пропуску найменші черги зараз?
В даний час всі пункти пропуску на західному кордоні (крім ППр Дзвінкове) працюють у цілодобовому режимі.
Українцям зараз рекомендують для перетину кордону з ЄС обирати пункти пропуску на кордонах із Угорщиною, Словаччиною, Румунією та Молдовою.
Слідкувати за завантаженістю пропускних пунктів можна в режимі онлайн за посиланням.
Які можна речі можна везти із собою за кордон, а які – ні
Конвенція про статус біженців гарантує, що Договірні Держави
відповідно до своїх законів та розпоряджень дозволятимуть біженцям вивезення майна, привезеного з собою на їх території, в іншу країну, в яку їм було надано право в’їзду для поселення.
Звісно, до вивезення з України заборонено:
- зброю та військове спорядження;
- наркотичні та психотропні речовини;
- сильнодіючі отруйні, радіоактивні, вибухові речовини;
- твори мистецтва, культурні та історичні цінності;
- анульовані цінні папери;
- товари, експорт яких здійснюється із порушенням прав інтелектуальної власності;