Переселенка Євгенія Грейс ховалася від війни двічі. У червні 2014-го вона поїхала з Луганська до Києва, а нещодавно виїхала на евакуаційному поїзді з Дарницького вокзалу до Львова, звідти до Польщі, а потім до Відня. Євгенія відповіла за поширені запитання та дала поради, як людям морально пережити евакуацію.
Який одяг обрати для евакуації
Одягайтесь і взувайтесь тепло та зручно. На вокзалах і в чергах на холоді доведеться провести багато часу. Якщо у вас пітніють і мерзнуть ноги, є лайфхак — великі прокладки під шкарпетками. Вони поглинають вологу та дають тепло. Євгенію це врятувало від повного задубіння, коли вона 10 годин на морозі чекала в черзі на електричку до Польщі.
Що потрібно із собою взяти
Потрібно взяти усі важливі документи: паспорти, водійські посвідчення, документи про освіту та на дітей. Також варто брати неважку та необхідну техніку — те, що буде потрібно для зв’язку та роботи. Зарядіть павербанк і візьміть необхідні зарядні пристрої.
Пляшку води 1,5 л у пластику, легку і поживну їжу. Старайтеся не брати консерви чи те, що швидко псується або має додаткову вагу через тару. Візьміть мінімум змінного одягу, багато не треба — хоча б штани, кофту та футболку, шкарпетки, спідню білизну.
Яку сумку обрати
Євгенія наголошує на тому, що ніяких важких чи габаритних предметів, наприклад дитячі візочки і великі валізи, брати не потрібно. Ані занести, ані покласти свої речі у транспорт ви просто не зможете.
Щодо валіз на колесах і з висувними ручками — краще не беріть їх. Тягти таку сумку ще важче у натовпі. Найкращі варіанти для дороги — рюкзаки, спортивні сумки через плече і шопери, що можна повісити на плече.
Як підготуватися до евакуації за кордон
Не везіть готівку у гривнях — ви її ніде не поміняєте. Гривні за кордоном в обмінниках ніхто не бере. Або міняйте в Україні, або покладіть на картку. Найвигідніше — покласти на картку та розраховуватися в Європі карткою.
Якщо ви подорожуєте машиною, то проїзд по платних дорогах для авто з українською реєстрацією у Європі безплатний. Якщо машина має іноземну реєстрацію, платити все ж доведеться.
Після приїзду за кордон потрібно бути обережними. Розібратися з напрямками, транспортом та іншим допомагають волонтери, поліцейські, військові, тероборона та прикордонники. Якщо на вас не чекає якась знайома людина, у жодному разі не сідайте просто так в машини до невідомих людей, навіть якщо вони представляються волонтерами.
Якщо вас наполегливо пропонують підвезти без жодних підписаних документів, відмовляйтеся та тримайтеся від цих людей якомога далі. Краще бути там, де поруч є поліція та офіційні волонтери. Були вже непоодинокі повідомлення від урядових, правозахисних організацій та інших біженців, що жінок (навіть із дітьми) викрадають сутенери.
Джерело: Бабель